Dlouhá cesta autem může být pro psa fyzicky i psychicky náročná. Ať už se chystáte na dovolenou, návštěvu příbuzných nebo musíte jet k veterináři do vzdáleného města, vyplatí se psa na takovou situaci připravovat postupně. Správný přístup dokáže minimalizovat stres, nevolnost i riziko komplikací na trase.
Postupné zvykání a vytváření pozitivních dojmů
Pokud pes není zvyklý na cestování, začněte krátkými jízdami. Třeba pár minut kolem bloku nebo na nejbližší parkoviště. Po skončení jízdy mu dopřejte něco příjemného – procházku, hru s míčkem, pamlsek. Díky tomu si pes jízdu autem spojí s pozitivním zážitkem, a příště nebude tak nervózní, když uvidí, že se chystáte vyjet. Postupně délku jízdy prodlužujte, tak aby si pes zvykl na delší setrvání ve vozidle.
Pečlivé plánování trasy a přestávek
Na dlouhých cestách se vyplatí předem promyslet, kde budete zastavovat. Každé dvě až tři hodiny si dopřejte pauzu, při níž pes vyběhne, vyvenčí se, napije se a protáhne. Často se doporučuje zhruba 15 minut pauzy, aby se pes stihl uklidnit a vnímat, že není jen zavřený v autě. Tato taktika pomáhá předcházet stresu i nevolnostem. Pokud jedete v létě, vybírejte zastávky ve stínu, abyste se vyhnuli přehřátí psa i vás samotných.
Správné zajištění a pohodlí uvnitř vozu
Bezpečnost je zásadní – pes by neměl volně pobíhat v autě. Menší plemena můžete umístit do přepravky (pevně uchycené bezpečnostním pásem), větší psi mohou používat speciální autopás, který se připíná k postroji. Zabráníte tím nechtěným nehodám při prudkém brzdění nebo kolizi. Doporučuji také zajistit, aby měl pes stabilní místo – klouzající podlaha nebo příliš mnoho zavazadel kolem mohou vyvolat nejistotu.
Nezbytnou součástí komfortu je větrání nebo klimatizace. Důležité ale je, aby klimatizace nebyla puštěná na příliš nízkou teplotu a nefoukala přímo na psa. Prudký chlad totiž může zvíře nachladit. Na druhé straně je naprosto nevhodné nechat psa samotného v zavřeném autě, zejména za teplého dne. I pár minut stačí k tomu, aby se vnitřek vozu přehřál na nebezpečnou úroveň.
Strava a omezení před jízdou
Někteří psi snášejí jízdu lépe nalačno, jiní potřebují mít alespoň něco malého v žaludku. Obecně se doporučuje nekrmit psa těsně před odjezdem, zvlášť pokud už v minulosti projevil známky kinetózy (cestovní nevolnosti). Pokud je pes naopak zvyklý jíst v určité denní době, zkuste mu dát menší porci a doplnit vodu, aby nebyl během cesty vyloženě hladový. Zkuste také mít po ruce vodu a cestovní misku, abyste během zastávek mohli psa napojit. Hydratace je důležitá, obzvlášť při delších trasách a vysokých teplotách.
Zvládání stresu a nevolnosti
Pokud víte, že má váš pes sklony k nevolnosti, poraďte se s veterinářem o vhodných preparátech pro zklidnění či proti zvracení. Některým psům pomáhá mít otevřené okno, aby cítili čerstvý vzduch. U silně bázlivých psů lze využít uklidňující feromonové obojky nebo přírodní doplňky. Každý pes reaguje jinak, a proto je dobré vyzkoušet, co funguje nejlépe právě pro něj. Mějte s sebou i papírové ubrousky či starou deku, kdyby přece jen došlo k nehodě.
Užití psího kočárku po příjezdu
Pro psy, kteří mají omezenou pohyblivost, může být ideální vzít s sebou i psí kočárek. Po dlouhé jízdě autem bude pes možná unavený, a kočárek mu poskytne možnost být venku na čerstvém vzduchu bez zátěže. Pamatujte však, že kočárek musí být také adekvátně uložen a zajištěn v zavazadlovém prostoru, aby nepředstavoval riziko během jízdy.