Jak vybrat vozík za kolo pro velkého psa?

Cyklistika může být úžasnou aktivitou, do které snadno zapojíte i svého psího kamaráda. Zatímco menší psi se vejdou do košíků nebo speciálních dětských vozíků, pro střední a velká plemena přichází na řadu robustní cyklovozíky s větší nosností. V následujících řádcích se dozvíte, na co si dát pozor a jak se připravit, abyste společně s vaším psem mohli šlapat do pedálů bez starostí.

Nosnost a rozměry

Základem je vždy zohlednit hmotnost a velikost psa. Pokud pes váží třeba 35 kg, vyberte vozík s nosností alespoň 40–45 kg, abyste měli určitou rezervu na pohyb psa a případnou výbavu, jako je deka, miska na vodu nebo cestovní lékárnička. Důležité jsou i vnitřní rozměry vozíku – pes by měl mít možnost pohodlně sedět nebo ležet, aniž by se musel krčit. Některé modely mají vyvýšený strop a boční stěny dostatečně široké, aby se pes mohl otočit nebo rozvalit tak, jak je zvyklý.

Prostor uvnitř vozíku by neměl být přeplněný dalšími věcmi. Pokud potřebujete převážet i jiné vybavení, raději ho dejte do samostatné brašny na nosič kola nebo do batohu. Přeplněný prostor by psovi omezoval pohyb a snižoval komfort, což by mohlo vyústit v jeho neochotu do vozíku nastupovat.

Kvalita rámu, kol a spojení s kolem

Velký pes znamená větší zátěž, a proto se vyplatí investovat do odolnějšího rámu a kvalitních kol s ložisky. Pro jízdu v terénu nebo na nezpevněných cestách oceníte nafukovací kola s dezénem. Nejenže lépe tlumí otřesy, ale zvyšují stabilitu vozíku. Upevnění ke kolu by mělo být bytelné – univerzální čepy s pružinou nebo klouby, které zvládnou větší zátah. Některé vozíky mají i pojistku, že se v případě převrácení vozíku odpojí od kola, aby se zabránilo dalšímu nebezpečí.

Zkontrolujte i skladnost. Pokud plánujete vozík často převážet autem, zjistěte, zda se dá rychle složit. Velká nafukovací kola se často dají odejmout stisknutím pojistky, což usnadňuje manipulaci. Hmotnost samotného vozíku také není zanedbatelná – lehčí rám se snadněji táhne, ale musí mít dostatečnou pevnost, aby ustál dynamiku jízdy a pohyby psa uvnitř.

Komfort pro psa a bezpečnostní prvky

Dobře navržený vozík má kvalitní ventilaci, obvykle v podobě síťovaných oken, aby se pes uvnitř nepřehříval, zejména v teplých dnech. U některých modelů lze části stěn srolovat a nechat psa vyhlížet ven. Důležité je i vnitřní upevnění – karabiny nebo poutka, k nimž připnete postroj psa, zabrání náhlému vyskočení. Z bezpečnostních důvodů by měl mít vozík reflexní prvky a zadní odrazky, abyste byli vidět i za snížené viditelnosti. Některé modely mají také oranžový praporek na tyči, který ční nad úroveň vozíku a upozorňuje řidiče, že táhnete větší náklad.

Jízda a adaptace psa na vozík

Než s kolem a vozíkem vyrazíte do provozu, je rozumné udělat pár zkušebních jízd na klidném místě, třeba na cyklostezce s minimálním provozem nebo na polní cestě. Pes si musí zvyknout na to, že se prostor kolem něj hýbe, občas se zatřese, a vy občas dupnete na pedál nebo brzdíte. Zpočátku je dobré jet pomalu a nenutit psa trávit v přívěsu příliš dlouhý čas. Pokud ho budete zvykat postupně, rychle pochopí, že vozík znamená novou formu dobrodružství, a klidně se uvnitř uvelebí.

Doporučuji mít u psa v přívěsu deku s jeho pachem, aby se cítil víc „jako doma“. Pochvalu nebo pamlsek můžete použít pokaždé, když pes ukáže klidné chování. V případě, že se pes bojí hluku nebo pohybu, zkuste ho nejprve usadit do vozíku a jen lehce ho popotáhnout ručně, bez kola. Po několika sezeních připojíte vozík k bicyklu a vyrazíte na velmi krátkou trasu. Trpělivost se vyplácí – po pár dnech či týdnech tréninku se většina psů naučí v přívěsu odpočívat.

Údržba a skladování

Vozík je nutné čas od času vyčistit, odstranit prach, písek a bláto, které se uvnitř nashromáždí. Pokud má vyjímatelnou podlážku nebo polštář, můžete je vyprat. Venkovní potah někdy stačí otřít vlhkým hadříkem nebo opláchnout vodou ze zahradní hadice. Jestliže vozík na delší dobu ukládáte, například v zimě, vyfoukněte kola a uskladněte ho na suchém místě, aby materiál kol a textilie nestrádaly vlhkostí nebo mrazem.

Půjčit, nebo pořídit?

Půjčte si vozík za kolo hned!